چگونه از کم‌مو‌ها عکس بگیریم ؟

با دوستان هنرمندتون به اشتراک بگذارید

شاید عنوان مقاله  مقداری خنده دار باشه . ولی در هر صورت این واقعیت جامعه‌ی ما هست که عده‌ی نسبتا چشم گیری از مردها کم مو و یا بدون مو هستن . بنابراین باید بلد باشیم چجوری از یک فرد بی مو عکس بگیریم . 

چگونه از کچل ها عکس بگیریم؟

همیشه یادگیری چیزهای جدید جذاب و لذت بخشه . مخصوصا وقتی چیزی رو یاد میگیریم که در عین عجیب بودن ، کاربردی هم هست . درصد قابل توجهی از مردم جهان کچل هستن . به دلیلی که نمیدونم ،  در کشور ما به نظر می‌رسه نسبت به نرم جهانی ، مردهای کچل ، بیشتر باشن . شاید ژنتیک دخیل باشه ، شاید آب و هوا یا حتی سبک زندگی ؛ اما نکته‌ی مهم اینه که به عنوان یک عکاس بارها ممکنه لازم باشه از فردی عکس بگیرید که کچل هست .

عکاسی به نام کِیلِب پایک (Caleb Pike) که اتفاقا خودش هم کچل هست  ، توی سایت خودش ۵ نکته‌ی نورپردازی در مورد عکاسی از کچل ها رو به ما می‌گه . من این ۵ نکته رو براتون به صورت یک مقاله‌ی کوچیک و جمع و جور نوشتم . و در آخر فیلم توضیحات کیلب رو در انتهای مقاله میتونین مشاهده کنید .

۱-این کله‌ی براق !

اولین نکته ای که توجه شما رو در حین عکاسی از کچل ها به خودش جلب میکنه ، سر براق این افراد هست . فرقی نمیکنه کچلی به صورت عمدی صورت گرفته باشه یا خود فرد کچل شده . در هر صورت سر این افراد براق هست . شاید سوال کنید به چه دلیل این نکته رو مطرح کردم ؟ جواب اینه که در نورپردازی ، این موضوع برای شما تبدیل به یک چالش میشه . شاید حتی لازم باشه برای کم کردن بازتاب نور  به سر این افراد مقداری پودر بزنید .

۲-نوردهی رو چک کنید

در ادامه نکته ی قبل ، وقتی به سر یک فرد کچل نور بخوره ، بازتاب اون نور ممکنه بیش از زیاد باشه و باعث بشه عکس در قسمت هایی بیش از حد نوردهی بشه (overexpose بشه) . برای همین وقتی عکسی رو گرفتین توی دوربینتون چک کنید که همچین قسمت هایی وجود نداشته باشه . (توی دوربین ها قابلیتی وجود داره که قسمت های اوراکسپوز شده رو به صورت چشمک زن نشون میده)

۳-نور اصلی رو بیارید پایین تر

یه قانون کلی وجود داره در مورد عکاسی پرتره . میگه هر چقدر نور اصلی (key light) پایین‌تر باشه ، انعکاس نور سر هم کمتر خواهد بود . خب این قانون در مورد عکاسی از افراد بی مو خیلی برای ما کاربرد خواهد داشت . زاویه های مختلف رو امتحان کنید تا کمترین مقدار بازتاب نور از سر سوژه رو داشته باشیم . هیچ کچلی دوست نداره سرش تو عکس بدرخشه 🙂

۴-نور مو رو حذف کنید

توی وسایل نورپردازی چیزی داریم به نام نورِ مو (hair light) . کار این نور روشن کردن موهای سوژه هست . مخصوصا برای کسایی که موی تیره دارن . بنابراین در ایران با توجه به تیره بودن رنگ موی اکثر افراد ، خیلی مهمه که از hair light استفاده کنیم . اینی که گفتم یه قانون کلی بود .

اما در مورد موضوع مقاله ، یعنی عکاسی از افراد کچل ، باید بگم که این نور باید حذف بشه . چون مویی درکار نیست که بخوایم  بهش نور بتابونیم ! برای همین توی اینجور عکس‌ها بهتره سرِ اون منبع نور رو به سمت بک‌گراند کج کنید تا بک‌گراند رو روشن تر کنه . این کار باعث میشه سوژه از بک‌گزاند جدا بشه و عکس یک پله حرفه ای تر به نظر برسه.

۵-حواستون به رنگ بک دراپ باشه

اول از همه بگم که بک دراپ (backdrop) همون پرده ای هست که پشت سوژه قرار داره و به عنوان بک‌گراند استفاده می‌شه . خب توی این نکته باید بگم که حواستون باشه رنگ بک دراپ با رنگ پوست سوژه تفاوت داشته باشه . ما در حال عکاسی از فردی هستیم که مویی در سر نداره . بنابراین با توجه به اینکه موها خودشون یک مرزی بین سوژه و یک‌گراند هستن ، چون اینجا مویی در کار نیست ، این مرز هم وجود نخواهد داشت . بنابراین بک‌دراپ باید به رنگی باشه که شباهتی به پوست سوژه نداشته باشه .

نکات بالا در قالب فیلم

مطالبی که باید در عکاسی از یک فرد بی مو رعایت کنید رو براتون گفتم . اگه فقط به همین نکته‌ها دقت کنید عکس هایی به مراتب حرفه‌ای تر خواهید گرفت . حالا اگه دوست داشته باشید مطالب بالا رو به صورت فیلم مشاهده کنید ، این فیلم برای شماست .

ترفند‌های عکاسی از کچل‌ها

 

درباره‌ی نویسنده‌ی این مقاله

رضا صادقی
رضا صادقی(مدیر سایت)
من رضاصادقی هستم . مدیر وبسایت رضاصاد . عکاس ، طراح ، ادیتور ، ریتاچر ، تدوینگر ، نویسنده ، مدرس ،مدیر تبلیغات ، کارشناس فروش . این سایت رو تاسیس کردم تا بزرگترین و جامع ترین سایت هنری فارسی زبان باشه

اگه این مقاله رو مطالعه کردید یک معنی واضع داره : اینکه شما یک هنردوست هستید . پس نظر شما برای ما بی‌نهایت مهمه . با نوشتن نظرتون به سایت ما افتخار می‌دید ؟

۲ دیدگاه